Pískové sochy skrápěl déšť, ale jim ani návštěvníkům města to nevadilo

Jako již tradičně, i letos v květnu vyrostly v Písku velké pískové sochy, pouze s tím rozdílem, že tentokrát byly rozmístěny na oba břehy řeky Otavy. Na tradičním místě, náplavce u Kamenného mostu, jsou tentokrát jen dvě díla, další čtyři byla umístěna na protějším břehu podél promenády mezi Kamenným mostem a Městskou elektrárnou. Důvodem této změny je oprava chodníku v Čechově ulici nad náplavkou, kde sochy zpravidla stávají, a tudíž mohlo docházet ke kolizím stavebních prací s tvorbou soch.
Všemu předcházela desetidenní usilovná práce pískosochařů, jejichž dokončenou práci mohli poprvé návštěvníci obdivovat v pátek 16. května vpodvečer. Tématem letošního, již 19. ročníku akce "Sochy z Písku v Písku" je SVOBODA. Toto téma navazuje na 80. výročí konce druhé světové války. Autoři soch se vyloženě nemuseli držet tohoto tématu, svobodu pojali každý po svém, v různých podobách a interpretacích. A to, že se jedná o obří sochy svědčí fakt, že na jejich vytvoření bylo použito 80 tun písku. Na tvorbě soch se podíleli sochaři Josef Faltus, Jiří Kašpar, Lukáš Černý, Jaroslav Fuka, Pavel Sadílek a Marian Maršálek.
"Partnerem města při realizaci soch z písku byla, stejně jako v minulosti, firma sochaře Mariana Maršálka, ideové náměty soch jsou dílem kurátora Tomáše Žižky," sdělila Edita Kučerová z Odboru školství a kultury Městského úřadu Písek.
A jaké sochy můžeme letos obdivovat?
V prvé řadě je to socha Svobody. Jedná se o pískovou postavu s kufry v obou rukou, která na místo vztyčené pochodně vyjadřuje téma migrace a zřejmě i rekreace. Vedle ní stojí na náplavce socha Bratrství, inspirovaná vznikem Sokola, revolučními ideály a tělesnou svobodou.
Společným dílem celého sympozia se stala socha Tvář svobody, umístěná nad schodištěm u promenády ke Sladovně. Na pravém břehu řeky mohou návštěvníci obdivovat ještě další tři díla, jsou to: Pís – monumentální pískový Gulliver, který připomíná osvobození Písku v květnu 1945 a průběh demarkační linie. Dále je to Svoboda vytesaná do kamene – socha reflektující přerod monarchie v samostatnou republiku prostřednictvím historických i novodobých erbů. A neposledně Via Salis – pocta svobodě pohybu, jejíž začátek symbolizuje pád Berlínské zdi a kterou umocňují hravé postavičky tolik oblíbeného Čtyřlístku, jako připomínka generační paměti a současných možností cestování.
"Novinkou letošního ročníku je digitální rozšíření výstavy. Pomocí speciální mobilní aplikace si mohou návštěvníci jednotlivé sochy "oživit" prostřednictvím animace. Tento inovativní prvek propojuje unikátní pískosochařské umění s moderními technologiemi a přináší zcela nový zážitek z návštěvy této výstavy," doplnila Edita Kučerová.
Také letos budou moci turisté, kteří zavítají do Písku, obdivovat obří pískové sochy až do pozdního podzimu.
Text a foto: František Bořánek